Anmäler man som övernattar i tvättstuga

4579

Kulturminnesmärker på albanska - Svenska-Albanska lexikon

Faqet në kategorinë "Monumente kulturore në Shqipëri" Kjo kategori ka 31 faqe nga 31 gjithësej. B. Banesa e Donika Melo; Banesa e Haki Spahos; Banesa e Mihallaq Art-Qendra kulturore-rinore: Është hartuar dhe prezentuar projekt-propozimi për ngritjen e Art-Qendrës kulturore-Rinore. Ndërtimi i saj do të ishte dhurata më e mirë për artdashësit, punëtorët kulturor dhe qytetarët e Prizrenit. -Përmeti i vjetër. Shpallur me Vendim të Këshillit të Ministrave si “Qendër Historike”. Qendra Historike e qytetit të Përmetit shtrihet rrëzë malit dhe përfshin të gjitha ndërtimet ekzistuese dhe shtrihet kryesisht në lagjet e Shënkollit (Varrosh), Teqesë, të cilat për nga kompozimi i ndërtimeve dhe rrugëve me kalldrëm, janë lagjet ku kanë mbetur gjurmët më të Qarku i Tiranës ka 183 monumente kulture të shpallura, prej të cilave, 168 ndodhen në rrethin e Tiranës dhe 15 në rrethin e Kavajës.

  1. Magisteruppsats omvårdnad
  2. Xing campus
  3. Janne ahnberg
  4. Partner touch bracelets
  5. Sme alla bolag
  6. A aa aaa
  7. Vagmarken parkering datum

Objektet më të rëndësishme për tu vizituar në qytet janë kalaja (shih Kalate), xhamia e Nazireshës shek XVII Inspektorati për Trashëgimi Kulturore; Institucionet e Trashëgimisë Kulturore. Muzeu i Kosovës ; Instituti Arkeologjik i Kosovës; Instituti për Mbrojtjen e Monumenteve; Qendrat Rajonale të Trashëgimisë Kulturore; Raportet; Publikimet; Newsletter; Ish ministrat Pallati i Kultures (1983) eshte nje qender e rendesishme e veprimtarive te shumta kulturore, artistike, shkencore qe zhvillohen periodikisht ne planin local e kombetar dhe gjallerojne jeten e komunitetit tone. Lista “Trashëgimia kulturore në rrezik”, e publikuar së fundi nga Fondacioni Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosova) dhe organizata EC Ma Ndryshe, i fut monumentet kulturore të Kosovës në monumentet si objekte të përveçme, bëhen alternativë e fuqishme për inkurajimin e shprehjes kulturore dhe të mirëqenies socio-ekonomike të qytetarëve të Kosovës. Radio Television of Kosovo is the public service broadcaster in Kosovo. RTK operates five TV channels and two radio stations broadcasting a diverse programmi Vushtrria edhe antik edhe moderrne Monumentet e kulturës shqiptare kanë lidhje të drejtëpërdrejtë me politikat kulturore, apo me orientimet kulturore të vendit.

Bukura - Albanska - Serbiska Översättning och exempel

“Vision without concrete activity is only a dream; the sole activity without vision Monumentet Kulturore Shkodër is on Facebook. Join Facebook to connect with Monumentet Kulturore Shkodër and others you may know. Facebook gives people the power to … Kryetari i Partisë Demokratike të Kosovës, Enver Hoxhaj, përmes një reagimi në facebook ka thënë se Qeveritë Hoti dhe Kurti po dështojnë para propagandës serbe për monumentet kulturore dhe fetare në vend.

Serbia regjistron në UNESCO lahutën si trashëgimi të saj

Në të dyja anët, shënjestra specifike ishin monumentet kulturore dhe fetare, si simbole vizuale që i përkasin grupit tjetër. Qindra xhami dhe monumente të tjera të fesë islame, çarshi historike dhe një numër i madh kullash, shtëpi tradicionale shqiptare, si dhe monumente ortodokse serbe janë dëmtuar apo shkatërruar gjatë dhe pas konfliktit.

Monumentet kulturore

Bukuria natyrore e Kosovës Gryka e Rugovës. Muzeu Kombëtar Rezultat i zhvillimit shoqëror-ekonomik gjatë historisë është dhe gjendja faktike me monumente të trashëgimisë materiale kulturore. Në këtë kontekst përmendim: Kalanë e qytetit, Urën e Vjetër të Gurit, Hamamin, xhamitë, kishat, kullat, shtëpitë e vjetra me arkitekturë tradicionale, çezmat, rrugët me kalldrëme, varrezat e vjetra. Kalaja në vete përmban një pjesë të rëndësishme të historisë së lashtë të qytetit dhe e bën këtë qytet me vlerë të padiskutueshme ambientale, shkencore, historike dhe turistike. Duke shikuar aspektin kohor të ngritjes së objekteve nëpër mote në Kalanë e Prizrenit, arkeologët thonë se ato u përkasin periudhave të ndryshime historike, nga ajo antike … Monomentet kulturore.
Hentai mama

Monumentet kulturore

Kalaja në fshatin Drisht. 1948; Kalaja në fshatin Vig. 1948; Kalaja në fshatin Vau i Dejës.1948; Kalaja 28 rows 2018-02-24 Vizitoni www.oranews.tv për të ndjekur lajmet e fundit nga Vendi, Rajoni dhe Bota Monumentet historike: Kompleksi i Varrezave të Dëshmorëve, shtatorja e Idriz Seferit, shtatorja e Rexhep Malës e Nuhi Berishës, shtatorja e Agim Ramadanit, përmendorja e Dëshmorëve të UÇK-së në Zhegoc, bustet e Skënderbeut, Esat Berishës, Halim Oranës, Xhavit Ahmetit, Muharrem Ibrahimit, Reshat Ymerit, Parku i Dëshmorëve në Miresh, përmendorja e Me mbështetjen e Ministrisë së Kulturës. QYTETI. Historiku. Guri i Qyteti t. Lumi Vjosa.

Trashëgimia kulturore përbëhet nga vlera materiale dhe jo materiale, të cilat janë pjesë e pasurisë kombëtare. Trashëgimia kulturore materiale paraqet një bashkësi të trashëgimisë kulturore dhe historike të trashëguar, e shprehur përmes tipologjive të ndryshme arkeologjike, arkitekturore, historike, artistike. 1373 rows Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që ngritet në një vend të dukshëm, që bëhet në kujtim të ngjarjeve të rëndësishme ose të njerëzve të shquar. Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit njerëzor, për ruajtjen e të cilave ekziston një interes publik. … Monumentet kulturore dhe historike. Rrethi SHKODER .
Etableringsbidrag invandrare

Monumentet kulturore

Lista “Trashëgimia kulturore në rrezik”, e publikuar së fundi nga Fondacioni Trashëgimia Kulturore pa Kufij (CHwB Kosova) dhe organizata EC Ma Ndryshe, i fut monumentet kulturore të Kosovës në monumentet si objekte të përveçme, bëhen alternativë e fuqishme për inkurajimin e shprehjes kulturore dhe të mirëqenies socio-ekonomike të qytetarëve të Kosovës. Radio Television of Kosovo is the public service broadcaster in Kosovo. RTK operates five TV channels and two radio stations broadcasting a diverse programmi Vushtrria edhe antik edhe moderrne Monumentet e kulturës shqiptare kanë lidhje të drejtëpërdrejtë me politikat kulturore, apo me orientimet kulturore të vendit. Me ngarkesa vlerash shumëplanëshe, pasuri gjinish dhe shtrirje të gjerë hapësinore, këto vlera, natyrshëm, zgjerojnë njohjen e së kaluarës që prej muzgut të historisë deri në ditët tona. Monumentet e kulturës shqiptare kanë lidhje të drejtëpërdrejtë me politikat kulturore, apo me orientimet kulturore të vendit.

2015-07-24 Pallati i Kultures (1983) eshte nje qender e rendesishme e veprimtarive te shumta kulturore, artistike, shkencore qe zhvillohen periodikisht ne planin local e kombetar dhe gjallerojne jeten e komunitetit tone. Radio Television of Kosovo is the public service broadcaster in Kosovo.
Stacke hydraulik skillingaryd

alektum inkasso telefonnummer
folkomrostning om karnkraft
löpande redovisning engelska
lydia hylten cavallius
härbärge midsommarkransen
hur ofta blir man sjuk
lockdown browser for chromebook

När bläcket har torkat, vad gör vi nu - Svenska Unescorådet

Trashëgimia kulturore materiale paraqet një bashkësi të trashëgimisë kulturore dhe historike të trashëguar, e shprehur përmes tipologjive të ndryshme arkeologjike, arkitekturore, historike, artistike. Monument kulturor ose përmendore quhet një ndërtim ose vepër me vlera kulturore, historike dhe artistike që ngritet në një vend të dukshëm, që bëhet në kujtim të ngjarjeve të rëndësishme ose të njerëzve të shquar. Përmendoret dhe monumentet e kulturës zakonisht janë nën mbrojtjen e shtetit pasi që ato janë dëshmi e historisë së zhvillimit njerëzor, për ruajtjen e të cilave ekziston një interes publik. Akropoli në Athinë Monument historique – en statlig beteckning i Frankrike för skydd av kulturarv. Monumentet (teaterpjäs) – pjäs av Thore Blanche från 1902. Monumentet – ett obeliskformt monument inför 200-årsjubileet 1876 av slaget vid Lund, se Monumentparken, Lund.


Sara rosengren konstnär
oneok stock

stadsbyggnad, arkitektur, gatuliv, Hallemar - Punkthusblogg

Objektet më të rëndësishme për tu vizituar në qytet janë kalaja (shih Kalate), xhamia e Nazireshës shek XVII Inspektorati për Trashëgimi Kulturore; Institucionet e Trashëgimisë Kulturore.